header banner
Default

Looney Tunes: Efsanevi Çizgi Film Karakterleri Hakkında Bilmedikleriniz


Yıllar boyunca hem televizyon ekranlarında hem de filmlerde gördüğümüz Looney Tunes karakterlerinin olduğu dönem Amerikan animasyonunun altın çağı olarak biliniyordu. Video oyunlara, çizgi romanlara ve uzun metrajlı filmlere konu olan bu harika karakterler Warner Bross tarafından yaratıldı. Çizgi diziler Bross’un ilk kısa tiyatral serisi olma özelliğini taşıyor. Kütüphanede çizilen siyah beyaz bir eskiz ile başlayan bu harika çizgi seri herkes tarafından bilinen ve sevilen popüler bir televizyon işine dönüştü. Biz de size bu keyifli seri hakkında henüz duymamış olabileceğiniz gerçeklerden bahsedeceğiz. Bakalım efsanevi Looney Tunes karakterleri hakkındaki ilginç gerçekler neler?

Çizgi film seyretmekten keyif alıyorsanız, birbirinden keyifli 40 harika çizgi film karakterini listelediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

1. Looney Tunes serisinin sevimli Tweety karakteri başlangıçta pembe düşünülmüştü
looney tunes

VIDEO: Filmlerde, Çizgi Filmlerde ve Televizyonda Bugs Bunny'nin Evrimi (1938-2021)
Bunlar KAÇMAZ!

Başlangıçta Tweety pembeydi. İsmi ise Orson’du. İlk görünüşü, 1942’deki kısa A Tale of Two Kitties’de yer aldı. Yönetmenin ikinci kısa filmi Birdy and the Beast’de ise Tweety olarak isimlendirildi. Sarı tüyler, orijinalinde çıplak olan kuşa yönelik eleştirilere yanıt olarak sonradan çizildi.

2. Looney Tunes karakterleri aslında gerçek dünyayla iç içeydi

VIDEO: SEVİMLİ KAHRAMANLAR HİKAYELER | Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey | Boomerang TV Türkiye
Cartoonito Türkiye

Looney Tunes karakterleri her ne kadar bir hayal ürünün eseri olsa dai çizgi filmlerde yer alan ögeler gerçek hayattaki nesnelerin bir yansımasıydı. Arabalar, yemekler, kredi kartları… Daha spesifik olarak, Slyvester’ın çizgi filmlerinde yediği mama 9Lives kedi mamasıydı. Bu mama, 1959’da piyasaya sunulmuştu. Yani çizgi filmde aslında reklam yerleştirme yapılmıştı.

3. ”Yosemite” olarak bilinen Sam aslında tahmin ettiğinizden daha çok takma isme sahip

VIDEO: ÇİZGİ FİLMLERİN BİLİNMEYEN GERÇEK SONLARI! (Tom ve Jerry, Bugs Bunny, Sünger Bob, Teletabiler)
Berk Coşkun
looney tunes

Looney Tunes kurgusal karakterlerinden Sam genellikle “Yosemite” olarak bilinmesine rağmen Chilkoot Sam, Square-deal Sam, Riff Raff Sam, Sam Schulz, Seagoin ‘Sam, Shanghai Sam ve Hessian Sam Von Schamm dahil olmak üzere pek çok takma ada sahip bir adam.

4. “The Censored Eleven” serisi çekildi fakat satışa sunulmadı ve Amerikan televizyonunda hiç yayınlanmadı

VIDEO: Çizgi filmlerin hikayeleri ve son bölümleri
Felsefi Bilgi
looney tunes

“The Censored Eleven”, satışa sunulmayan ve Amerikan televizyonunda hiç yayınlanmayan 11 Looney Tunes ve Merry Melodies çekimini ifade ediyor. 1968’den önce izleyici kitlesi tarafından genel olarak kabul gören ağır basmakalıp karakterleri içeriyor. Irksal önyargılara dayalı şakalar içeren bu serinin DVD’si ise şimdilerde bir sorumluluk reddi beyanıyla satışa sunuluyor;

“Görmek üzere olduğunuz karikatürler, kendi zamanlarında çekilmiş bölümler, ABD toplumunda yaygın olan bazı etnik ve ırksal önyargıları tasvir edebilirler. Bu tasvirler o zamanlar yanlıştı ve bugün de yanlış. Aşağıdakiler, Warner Bros’un bugünün toplumuna bakışını temsil etmese de, bu karikatürler başlangıçta yaratıldıkları gibi sunuluyor, çünkü başka türlü yapmak, bu önyargıların asla var olmadığını iddia etmekle aynı şey olacaktır. “

5. Speedy Gonzales’in ilk versiyonunun fareye benzer ön dişleri vardı ve bunlardan biri altındı

VIDEO: bugs bunny bizi kandırıyormuş 😨😱 #bilgi
Bilgi Ateşi
looney tunes

Speedy Gonzales karakteri kurgusal ve keyifli bir karakterdi. Karakterin ilk versiyonu yaratılırken fareye benzer iki ön diş düşünüldü üstelik dişlerden biri parlak altından yapılmıştı.

6. Pepe kokarcaya benzeyen her şeyi kovalasa da asıl peşinde olduğu kedi Penelope’dir

VIDEO: Böyle Başladı .... Böyle Bitti😭Bugs bunny
~𝔅𝔲𝔰𝔢~

Pepe Le Pew, kokarcaya benzeyen her şeyi (talihsiz bir chihuahua dahil) kovalayacak olsa da, Pepe’nin peşinde olduğu dişi kedinin resmi adı Penelope’dir. Ayrıca Fifi, Fabrette ve Feline olarak da anılıyor. Seri boyunca ikilinin komik ve romantik maceraları göze çarpıyor.

7. Loneey Tunes serisinin Marslı lideri Marvin’in köpeğinin adı “Kaptan K-9”

VIDEO: ÇİZGİ FİLMLERİN GİZLENMİŞ DETAYLARI! 😱 (KİMSE GÖRMEDİ)
BİYOM
looney tunes

Looney Tunes’un sevimli karakterlerinden biri olan Marvin’in köpeğinin adı Kaptan K-9. Marslı lider Marvin’in tek amacı dünyayı yok etmek çünkü Mars onun için çok kıymetli. Marslı Marvin, köpeği K-9 ile dünyayı yok etme planları yapar.

8. Speedy Gonzales’in abartılı İspanyol aksanı Meksika’yı rahatsız etti ve proje Cartoon Network’ten kaldırıldı

VIDEO: KOPYASI YAPILAN ÇİZGİ FİLMLER! 😱 (ÇALDILAR)
BİYOM
looney tunes

“Meksika’nın en hızlı faresi” olarak ünlenen Speedy Gonzales abartılı bir İspanyol aksanıyla konuşuyor. Büyük boy bir fötr şapka takıyor, beyaz bir gömlek, pantolon giyiyor (geleneksel bir Meksika topluluğunu temsil ediyor) ve boynuna kırmızı bir mendil takıyor. 1999’da, tüm Speedy Gonzales karikatürlerinin Meksika halkını haksız bir şekilde klişeleştirdiği yönündeki endişeler nedeniyle çizgi dizi Cartoon Network’ten kaldırıldı. Ancak, birçok kişi rahatsız olmadıklarını söyleyerek protesto etti, aksine Speedy’yi Meksika’nın bireyselliğinin olumlu bir temsili, rol ve modeli olarak gördüler. Aslında, aynı çizgi filmde yer alan diğer fareler (özellikle Speedy’nin kuzeni “Slowpoke”) genellikle yavaş ve tembel olduğu için daha fazla insanda tepki uyandırdı. 2002 yılında, binlerce kişi karakteri Hispaniconline.com mesaj panolarına kaydettikten ve Birleşik Latin Amerika Vatandaşları Birliği adlı bir Hispanik-Amerikan hakları örgütü Speedy’yi “kültürel simge” olarak etiketledikten sonra, Speedy Gonzales çizgi filmleri bir kez daha gündeme geldi ve yayın için yeniden düzenlendi.

9. Warner Bros,”Who Framed Roger Rabbit” çizgi dizisinde karakterlerinin eşit sürede ekranda kalması konusunda ısrarcıydı

VIDEO: Bugs Bunny Sonu NASIL BİTTİ !! ?
Dünyanın Enleri

Who Framed Roger Rabbit, şimdiye kadar yapılmış tüm zamanların en büyük çizgi filmlerinden biridir. Canlı aksiyon ve animasyon karakterlerini harmanlayan bu film Amerikan animasyonunun altın çağına bir imza niteliğinde. Film en çok Walt Disney ve Warner Bros karakterlerini aynı filmde bir araya getirmesiyle biliniyordu. Filmin haklarını satın alan Disney, Warner Bros’u onlara bazı klasik karakterlerini ödünç vermesi için ikna etti. Warner Bros kabul etti ancak karakterlerinin Disney karakterleriyle eşit sürede ekranda gösterilmesini istedi. Bugs Bunny ve Mickey Mouse’un sık sık sahnelerinin paylaşılmasının bunun yanında Donald Duck ve Daffy Duck’ın piyano düellolarında eşit derecede değerli görünmelerinin nedeni budur. Filmde yer alan diğer Looney Tunes karakterleri arasında Porky Pig, Tweety Bird, Sylvester ve Yosemite Sam bulunuyor.

10. Looney Tunes, 2 akademi ödülüne layık görüldü

VIDEO: İşte merak edilen o sesler
Show Ana Haber

Looney Tunes çizgi filmleri oldukça sevilmesinin yanı sıra kendi sektöründe de fazlasıyla saygı görüyor. Looney Tunes, En İyi Kısa dalında iki Akademi Ödülü aldı. Ödülü ilk kazanan film, 1949’un “For Scent-imental Reasons” filmiydi. İkinci Oscar galibiyeti ise 1958 tarihli “Knighty Knight Bugs” a ait.

11. Wile. E Coyote ve Road Runner bazı kurallara uymalıydı

VIDEO: Bozan Çizgi Filmler
KhaL

Looney Tunes ve Merrie Melodies tarihindeki en unutulmaz çizgi filmlerden biri de şüphesiz Wile. E Coyote ve Road Runner’ın maceralarıydı. Başlangıçta Tom & Jerry gibi diğer çizgi filmlerin parodisini yapmak için tasarlanan bu seri, kısa sürede inanılmaz derecede popüler oldu. İlginç bir şekilde, yazarlar bu çizgi seri için bir dizi kural koymak zorunda kaldılar. Ek olarak, Coyote tarafından kullanılan tüm malzemeler, aletler, silahlar ve cihazlar kötü şöhretli ACME Corporation’dan temin edilmek zorundaydı. Zaman zaman bazı kurallar ihlal edilse de, bu kadar fantastik ve eğlenceli bir dizinin de belirli kurallara uymayı başardığını düşünmek inanılmaz.

12. Looney Tunes ikonik karakteri Bugs Bunny “Nemrut” kelimesine yeni bir anlam getirdi

VIDEO: Hoş Geldin 2024! | #KarıncalarPlatformu Daha Sesli ve Güçlü Olacak | REMZİ ÖZDEMİR-SONER GÖKTEN
Karıncalar TV YouTube

Çok sık bu kelimeyi duymasanız da, “nemrut” kelimesini popüler hale getiren ve bu süreçte farkında olmadan anlamını değiştiren Looney Tunes oldu. Bu kelime sık sık Bugs Bunny tarafından, Bugs’ın her zaman kolayca kaçıp aşağılayabildiği beceriksiz avcı Elmer Fudd’u tanımlamak için kullanıldı. İzleyiciler bunun alaycı bir yorum olduğunu kavrayamadılar. İncil’deki Yaratılış Kitabına göre, Nimrod (Nuh’un torunu) “güçlü bir avcı” idi ve bu Fudd’un kesinlikle olmadığı bir şeydi. Bununla birlikte, şaka açıkça halkın kafasını karıştırdı ve kısa süre sonra aptal, yavaş veya karamsar bir kişiyi tanımlamanın bir yolu olarak kullanıldı.

13. Looney Tunes karakteri Taz sadece 5 kısa filmde görüldü

VIDEO: ÇİZGİ FİLM KARAKTERLERİNE BENZEYEN İNSANLAR! 😱 (ŞOK OLACAKSINIZ)
BİYOM

Looney Tunes düşünüldüğünde, Bugs Bunny genellikle akla gelen ilk karakterdir. Daha sonra muhtemelen Daffy Duck, Tweety Bird, The Tasmanian Devil veya Taz’ı aklınıza getireceksiniz. Hem görsel olarak hem de davranışları bakımından gerçek hayattaki hayvana benzeyen Taz, vahşi, çabuk huylu ve devasa bir iştaha sahip ek olarak ilkel dilbilgisi kullanarak büyük ölçüde homurdanır ve İngilizce aracılığıyla iletişim kurar. Taz, Looney Tunes’daki en popüler ve unutulmaz karakterlerden biri olarak kabul edilse de, şaşırtıcı bir şekilde, aslında stüdyolar kapanmadan hemen önce 1954’te çıkış yaptı ve sadece beş kısa filmde göründü. Bununla birlikte, Taz 1990’larda diğer televizyon gösterileri, ağır satış ve pazarlama nedeniyle popülaritesini artırdı ve sonunda ona kendi şovu olan Taz Mania’yı bile kazandırdı. Kısıtlı ekran süresine rağmen Taz’ın popülaritesi farkedilebilir çünkü şimdiye kadar yaratılmış en eşsiz, vahşi ve ekstrem çizgi film karakterlerinden biri.

14. Mel Blanc’ın mezar taşında “That’s all folks” yazısı dikkat çekiyor

VIDEO: Beyaz Show- Navigasyonu seslendiren kim?
Beyaz Show

Looney Tunes’a ilgi duyanlar, Amerikalı seslendirme sanatçısı Mel Blanc’ın Daffy Duck, Porky Pig, Tweety Bird, Kedi Sylvester, Yosemite Sam, Marvin de dahil olmak üzere düzinelerce klasik karakterin seslendirmesini üstlendiğinden dizi için ne kadar önemli olduğunu biliyor. Marslı, Foghorn Leghorn, Speedy Gonzales ve tabii ki Bugs Bunny, Blanc’ın bir seslendirme sanatçısı olarak üretken çalışmasının kanıtı. Bu durum ise onu belki de ses oyunculuğu endüstrisindeki en etkili figür yapıyor. Looney Tunes’a yaptığı muazzam katkılara ek olarak, The Flintstones, The Jetsons ve Tom da dahil olmak üzere diğer birçok animasyon dizisi için ses çalışması yaptı Blanc. 1989 yılında vasiyetinin bir parçası olarak, mezar taşında (Hollywood Forever Mezarlığı’nda bulunan) en sevilen karakterlerinden biri olan Porky Pig’in ticari marka sloganına atıfta bulunarak “that’s all folks” ( bütün halklar için) yazıyor. 

15. Bugs Bunny, dünyada en çok canlandırılan 9. film karakteri ünvanına sahip

VIDEO: Çizgi Filmlere Gizlenmiş SLENDERMAN Görüntüleri! (ŞOK OLUCAKSINIZ!)
Emre Özdemir

Bugs Bunny, tartışmasız bir kültürel simge ve tüm zamanların en kısa sürede tanınan karakterlerinden biri. Kendisi klasik bir çizgi film karakteri olmanın yanında Bugs, Warner Bros’un kurumsal maskotu oldu. Ayrıca, Hollywood Bulvarı’nda kendi yıldızı bile var. Bugs, dünya çapında çok ünlü, önemli bir figür ve sonuç olarak, Adolf Hitler, Tanrı, İsa Mesih, Grim Reaper, Şeytan’ı içeren kısa bir listenin arkasında, dünyanın en çok canlandırılan dokuzuncu film karakteri olarak ününü koruyor.

Kaynak: 1 2

Sources


Article information

Author: Robert Yates

Last Updated: 1704165241

Views: 997

Rating: 4.8 / 5 (84 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Robert Yates

Birthday: 1983-08-21

Address: 01226 Stephanie Estate Apt. 624, West Darleneland, WV 43854

Phone: +4767008670558448

Job: Cryptocurrency Analyst

Hobby: Mountain Climbing, Horseback Riding, Playing Piano, Bowling, Tea Brewing, Survival Skills, Archery

Introduction: My name is Robert Yates, I am a unwavering, Colorful, irreplaceable, radiant, ingenious, talented, daring person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.